Scholarships


Virginia State University Foundation endowments provide continuous support of Virginia State University, into perpetuity. Donors may take up to 3 years to meet the minimum of $10,000 to establish.  Words cannot adequately express our gratitude to all donors to VSU Foundation endowments.  We are most appreciative of the abundant generosity, forethought, and affection for Virginia State that is clearly demonstrated through perpetual support.


Every effort was made to compile a comprehensive list of all privately established VSUF Endowments with balances above $10,000.  Otherwise, please forgive any unintended omission from this list due to unavoidable human error and/or and call the Office of Development at (804) 524-6986 with any questions or concerns.

 

A. McKee Banks Mary Giles & Kylor B. Reed
Accounting Endowment Fund Mary Duncan Rose
Agriculture Alumni Endowment Mary H. Futrell Scholarship
Augusta Jefferson Bland Maxine & Nina C. Turner
  MetroStar Systems, LLC Fund
Almar I. Jones Michael & Dorothy Shackleford
Alpha Endowed Scholar Michael A. Clark
Ann C. Taylor Michael Allison Christian Service
Anthony J. Spence Mike Mitchell
Arnetta Thompson Jones Myrna C. Haughton Band
Aurelia B. Walford National Pan Hellenic
Baltimore Metro Chapter VSUAA Norman & Rhoda Brown Sisisky
Bibbins and Brown Norman Rydell Goodrich
Bonner Family Northern VA Chapter VSUAA
Brian D. Jones Nu Lambda Chapter of Alpha Phi Alpha Fraternity, Inc.
Brown & Williamson Nu Psi Chapter/Omega Psi Phi
Builder of Hope Paul B. & Pinkie H. Gregory
C. B. Powell Peninsula Chapter VSUAA
Charles & Annette Brockett Petersburg Chapter VSUAA
Charles L. White Smart Runner Pollard Jones
Chicago Area Chapter VSUAA Porcher L. Taylor Excellence
CIGNA LIFTS R. Powell Century Club
CITE RAPME Endowed
Clementine Cone Rashaan & Tiya Hines - Softball
Clementine B. Everette & Germin F. Cooper Rebecca B. Johnson Ed and Community
Cleopatra Armstrong Reginald F. Lewis - Kappa Alpha Psi
Clinton W. Green Reginald W. Lewis
Columbia MD VSUAA Richmond Chapter VSUAA
Connie & Darrell Smith Robert & Blanch Taylor Daniel
Della Bannister Robert M. Hendrick, Jr
Delores H. & Frankie Jones Roosevelt Cunningham Athletic
Delta Sigma Theta Spring 2000 Rosa M. Harris & Eloise B. Washington
Donald F. Miles Rudolph and Hattie Powell
Dorothea Elizabeth Holland Samuel L. Creighton
Doris E. Blount School of Business Corporate
Douglas & Carolyn Anderson School of Natural Science Program
Dr. Albert L. Guy Science Improvement
Dr. Bernard R. Woodson, Jr Sheila Thompson Walker
Dr. Ferman B. & Mrs. Mattie W. Moody Shelton Matthews Trust
Dr. George E. & Pearl N. Thomas Stafford Foundation LIFTS
Dr. George Hampton T. Nelson Baker
Dr. R. D. Rinsland The Titmus Foundation Provost
Dr. Valerie K. Brown, CPA Thomas & Joan Jefferson Brown
Dr. Vasti Deloatch Thomas Mayfield and Harriett Paige
Dr. Billy Taylor - Kappa Alpha Tidewater Chapter VSUAA
Dr. Francis J. Lane TowneBank Foundation
Drs. Rayford L. Harris & William T. Reed United Supreme
Eleanor G. & Donna Jones USDA
Antoinette Brown & Elwood Bernard Boone, Sr V. W. Hurt
Ernestine & Felix Davis, Jr VA Staters
Faculty Development Victor R. & Cordelia K. Powell
FashionNOVA Cares Fund Viola Hopson Clark
Mrs. Faye Jordan & Dr. Freddie W. Nicholas VSU Alumni Fountain
Finney and McDaniel Scholar Loan VSU Athletic
Frances P. & Richard D. Legon VSU Baseball Program
Frances Arneize Fries Knox Endowment Fund VSU Business and Industry Cluster 
Frasier Brickhouse Legacy VSU Heritage Endowment
Frasier W. Brickhouse VSU Student Affairs Financial Aid
General Scholarship Fund Wachovia Foundation Lifts
Gideon Brockett Wada Bradley
GPAAA Washington D.C. Chapter VSUAA
Greater NY VSUAA Webster L. Harris
Greater Philadelphia Chapter VSUAA William E. Nicholas VSU Baseball
Hanover Chapter VSUAA Williamsburg Chapter VSUAA
Harold Oswald Johns Wilson-Myers
Harriett H. Gilchrist/G Clef Studio 80s Crew Memorial
Hattie Holmes Mitchie class of 1943
Helen V. Games Class of 1945
I Russell Berkness PE Class of 1946
Irene F. Cosby Class of 1947
Iris & George Otey Class of 1948
ITT Exelis Class of 1949
J. Binford Walford Class of 1950
J. Mitchell Jones Class of 1951
James A. & Linnette R. Holmes Class of 1952
Jarvis Wayne Logan Class of 1953
Jerry Bartow Athlete Class of 1954
Jesse J. Henderson Class of 1955
Jimmie & Barbara Steverson Honors Class of 1956
John & Rosa H. Organ Class of 1957
John M. Hunter Physics Class of 1958
John Paul Rier Class of 1959
Johnie F. Walton Class of 1960
Jona W. Mckee Class of 1961
Jose Luis Andujar Class of 1962
Julia Smith Alexander Class of 1963
Kappa Foundation of Petersburg, Inc.  
Katherine T. & Thomas M. Law Fund Class of 1964
Keith T. & Nicolette P. Miller Class of 1965
Kimberley L. Martin Class of 1966
Larry J. Saunders Accounting Class of 1967
Leon & Goldie B. Walker Class of 1968
Leon Johnston Beta Gamma Class of 1970
Lorreta & Harold Braxton Class of 1972
Louis "Red" Dabney Endowed Athletic Scholarship  
Louise & Ferdinand Ragland Class of 1973
Lucille L .Westby Class of 1975
Luther P. Jackson Class of 1978
Marguerite Lingham Worthington Class of 19822
Mary Macon Trenholme Endowed Fund